Aura Trädgårdsvänner rf
Grundad 1882. Hemort Åbo.
Ordf. Markus von Weissenberg, tel: 044-748 4449, e-post:markus.weissenberg(at)perdix.fi
Sekr. Sven Engblom, tel: 0400-530 182, e-post: sven.engblom(at)parnet.fi

Blomsterodlingens vänner i Finland rf
Grundad 1923. Hemort Helsingfors.
Ordf. Eva-Maria Anderzen e-post: anderzen(at)me.com
Sekr. Gunilla Westman, e-post: jeggars(at)kolumbus.fi
Förening för trädgårdsintresserade. Sammanträder i Helsingfors en gång i månaden från september till april samt arrangerar resor och utflykter.

Borgå Trädgårdsförening rf
Grundad 1951. Hemort Borgå.
Ordf. Bernt Olin, tel: 040-410 9219, e-post: bernt.olin(at)pp.inet.fi
Sekr. Märtha Vesterback, e-post: martha.l.vesterback(at)gmail.com
Nästan 500 medlemmar, av vilka drygt 20 % finskspråkiga (tvåspråkig förening).
Verksamheten inriktar sig mest på hobbyodling och allmänt trädgårdsintresse.

Nylands Svenska Trädgårdssällskap rf
Grundad år 1888. Hemort Helsingfors.
Ordf. Magnus Lindman, tel. 0400-913 939, magnus.lindman(at)schetelig.com
Sekr. Heidi Wirtanen, tel. 045-665 4956, heidi.wirtanen(at)tradgard.fi
Föreningen arrangerar exkursioner och kurser.

Norra Österbottens Trädgårdssällskap rf
Grundad 1947. Hemort Jakobstad.
Ordf. Fredrik Sandström, tel. 050-322 6009, e-post:fredrik.sandstrom(at)sunds.fi
Sekr. Gun Nylund, tel. 050-532 8371, nylund.gun(at)gmail.com
NÖT har närmare 500 medlemmar. Föreningen ordnar omväxlande program året runt med bl.a. föreläsningar, plantbytarkällar, trädgårdsbesök, exkursioner, 
kurser och resor.

Sibbo Trädgårdsodlare rf
Grundad 1969. Hemort Sibbo.
Ordf. Kirsi Roine, tel. 040-549 3585, e-post: kirsiroine(at)hotmail.com
Sekr. Mårten Bergström, tel. 040-513 4394, e-post: marten.b(at)luukku.com
Föreningen arrangerar kurser och exkursioner för yrkesodlare.

Trädgårdsodlingens vänner i Wasa rf
Grundad år 1919. Hemort Vasa.
Ordf. Sven-Erik Nygren, tel. 040-500 0513, e-post:sven-erik.nygren(at)netikka.fi
Sekr. Mona Martin, tef. 044-727 7323, e-post: mona.martin(at)korsholm.fi
Medlemmarna är hobbyodlare från Närpes i söder till Oravais i norr. Studieresor, exkursioner, plantbyten m.m.

Trädgårdsskolans Kamratförening rf
Grundad 1959.
Ordf. Markus Engman, tel. 040-7278655, e-post:markus.engman(at)saunalahti.fi
Sekr. Linda Lindfors, tel. 040-543 8920, e-post: linda.lindfors(at)saunalahti.fi
 
Västra Nylands trädgårdsförening rf
Grundad år 1946. Hemort Raseborg.
Ordf. Annika Söderholm-Emas, tel. 040-766 9398, e-post: annika(at)plantdax.nu
Sekr. John Silander, 040-501 2264 e-post: johnsilander_07(at)msn.com
Medlemmarna är både yrkesodlare och amatörer från hela Västnyland.

Wohls Gårds Trädgårdsförening rf
Grundad år 2013. Hemort Kyrkslätt.
Ordf. Stig Johansson, tel. 050-310 0740, e-post: stig.johansson(at)live.fi
Sekr. Hans Öhberg, tel. 050-046 9697, hans.ohberg@(at)gmail.com
Föreningen ger rikliga möjligheter att bekanta sig med kulturträdgårdar och deras växter både i praktiken och via föredrag och studiebesök. Medlemmarna får använda delar av Wohls gårds köksträdgård för egna odlingar.

Ålands frukt- och bärodlarförening rf
Grundad 1951.
Ordf. Yngve Österlund, tel. 0457-5244 402, e-post: yngve.osterlund(at)aland.net
Sekr. Pernilla Gabrielsson, tel. 018-329 647, e-post: pernilla.gabrielsson(at)landsbygd.ax